O nas

Poznaj nas!

Stowarzyszenie Inicjatyw Lokalnych „SIL” jest Organizacją Pożytku Publicznego z siedzibą w Lubartowie ul. Bolesława Prusa 45.

Od 13.02.1997 r. prowadzi działania na rzecz osób i rodzin, które z różnych powodów nie są w stanie poradzić sobie z problemami rodzinnymi, społecznymi czy zawodowymi.

Happy carefree friends walking outside and having fun

Podstawowe cele Stowarzyszenia to:

  1. aktywizacja społeczna i zawodowa w celu przeciwdziałania zjawisku marginalizacji i wykluczenia społecznego oraz umożliwienie dostępu do dóbr i przywilejów społecznych,
  2. wspieranie rozwoju społeczeństwa obywatelskiego oraz osób fizycznych i prawnych dla osiągnięcia poprawy warunków życia lokalnej społeczności,
  3. przeciwdziałanie przemocy w rodzinie.

Do szczegółowych zadań Stowarzyszenia należą:

działania w zakresie pomocy społecznej w szczególności na rzecz osób bezrobotnych, niepełnosprawnych, seniorów, dzieci i młodzieży, sprawców i ofiar przemocy domowej oraz osób uzależnionych od alkoholu i innych.

16 sierpnia 1993 roku Komitet przekształcił się w charytatywną organizację pozarządowa – Lubartowska Fundacja Pomocy Bezrobotnym (LFPB). Organizacja ta podejmowała szereg działań mających na celu pomoc osobom bezrobotnym w integracji i aktywizacji, miedzy innymi poprzez rozmowy z kolejnymi Ministrami Pracy i Polityki Społecznej oraz posłami. Spotkania te doprowadziły do opracowania diagnozy stanu miasta Lubartów, która to stała się podstawą do utworzenia partnerstwa z CAFOD oraz SEC i starania się o pieniądze unijne.

Dzięki tej współpracy udało się zrealizować pierwszy projekt Community Development and Regeneration in Lubartów, który skierowany był do osób bezrobotnych, w szczególności kobiet.

W lutym 1997 roku powstało Stowarzyszenie Inicjatyw Lokalnych, które zastąpiło Lubartowską Fundację Pomocy Bezrobotnym.

Historia stowarzyszenia

Idea utworzenia organizacji pozarządowej zrodziła się na początku lat 90-tych. Po likwidacji Zakładów Wytwórczych Magnetofonów „Unitra-Lubartów” ogromna rzesza mieszkańców naszego miasta pozostała bez pracy i środków do życia.

Wówczas w związku z ciągle pogarszającą się sytuacją ludzi bezrobotnych kilka osób (byłych pracowników „Unitra-Lubartów”) postanowiło się zorganizować.

W 1991 roku osoby te założyły organizację społeczną o nazwie: Komitet Obrony Bezrobotnych.

historia stowarzyszenia